IslandPůl roku po tom co jsme se seznámili, měl Michal odjíždět na tříměsíční školní stáž na Island do jedné cestovky. Byl to začátek našeho vztahu a já si řekla, že nebudu sedět doma na zadku a vyrazím taky.

Michal si vymyslel, že by bylo super odjet tam autem, nejlépe nějakým obytným, kterým pak bude moct celej ten Island procestovat. A to se taky stalo.

Asi rok před odjezdem jeho rodina koupila Mitshubishi L300 4×4 a předělali ho na obytný vůz, zvaný Gazík.

V květnu 2016 odjel směr Dánsko, přístav Hirtshals, odkud jezdí trajekt, přes Faerské ostrovy, až na Island. Cesta lodí zabere 3 dny a můžete si udělat 3 denní, týdenní nebo i 9 denní (záleží v jakém období se chystáte vyrazit) zastávku na Faerech. Já dodělala zkoušky ve škole a o měsíc později už jsem přistávala v Keflavíku na letišti.

Michalova stáž byla pro něj vysněnou prací. Hlavním cílem stáže bylo, jezdit po Islandu, fotit, natáčet a následně své výtvory propagovat na webu cestovky (Laugavegur trek, ledovcová jeskyně, jižní pobřeží, vodopád Glymur a poloostrov Snaefellsnes). Dokonce mu svěřili i drona, se kterým tam nikdo neuměl zacházet, včetně Michala. Tady vznikla jeho další vášeň, létání s dronem. Naštěstí se s ním stihnul naučit ještě v době, kdy to na Islandu nebylo tak striktní a pořídil tak spoutu záběrů. Dneska už si na spoustě místech nezalítáte. Já jsem si našla práci pokojské v KEX hostelu, v centru Reykjavíku, kde jsem pracovala celý prázdniny.

V září jsme se sbalili do Gazíka a vyrazili křižovat po Islandu. Projeli jsme ho skoro celej, ještě pár míst nám chybí. O důvod víc se tam zase vrátit.

Západní Fjordy

Nejvíc se nám líbily Západní Fjordy. Moc turistů už tam nejezdí a příroda je tam taková víc divoká. Dojeli jsme až na nejzápadnější bod Islandu, na útesy Látrabjarg, odkud je to už jen co by kamenem dohodil a zbytek doplaval do Grónska. V letních měsících tam uvidíte tisícovky hnízdících papuchálků a dalšího ptactva. My tam vychytali nádhernej západ slunce. Na Fjordech máme ještě jeden rest, který si hodláme jednou splnit a tím je šestidenní trek v přírodní rezervaci Hornstrandir, kde lišky dávají dobrou noc. Samozřejmě jsme si užili i hledání těch nejzapadlejších přírodních termálů.

Thakgil

Další naší takovou srdcovkou je Thakgil, kde najdete krásnej kemp obklopenej horama, kam vane studený vítr od ledovce. My se vydali na krásnej trek až skoro k ledovci, kde jsme poslouchali padající kusy ledů a pokochali se krásnejma výhledama do kaňónů. Tenhle trek je dlouhej asi sedmnáct kilometrů, samozřejmě můžete zvolit i kratší. Ochotný personál v kempu Vám rád poradí.

Duhové hory – Laugavegur trek

Jedním z nejznámějších míst jsou Duhové hory ve vnitrozemí. Odtud se vychází na (prý) jeden z nejkrásnějších treků na světe. Začíná právě v Duhových horách a končí v Thórsmorku, odkud můžete ještě pokračovat až na jih Islandu, k vodopádu Skogafoss. Cesta do Thórsmorku je dlouhá 54 kilometrů a zabere Vám zhruba 4 dny. Samozřejmě se najdou i tací, kteří trasu zvládnou i za kratší čas. Každý den Vás překvapí úplně odlišná krajina. Buďte připraveni na pár řek, které budete muset přebrodit a na spoustu lidí (hlavně v letní sezóně), které budete potkávat.

My jsme šli tento trek s Michalovou cestovkou a s dalšími turisty, kteří si výlet zaplatili. Tudíž nám všechny věci vozilo auto, my chodili jen s malým batůžkem, foťákama a dronem a výbavou na jeden den. Tento zájezd vyjde cca na třicet tisíc korun a v ceně je ubytování v chatách (které je možná lepší vyměnit za stan) a stravu po celý den, průvodce a odvoz věcí. My jsme si vymysleli, že budem spát ve stanu a vařit si sami, což samozřejmě byla hloupost a nám to došlo hned první večer, kdy my jsme měli těstoviny a naši společníci dostali lososa. Tak příště…

Samozřejmě je na Islandu spoustu krásných míst, které se dají navštívit, ale my si těch pár našich nejoblíbenějších necháme pro sebe, aby jste i vy měli šanci si objevit ten svůj pravý Island. 🙂

Pět měsíců uteklo jako voda a nastal čas, aby jsme Island, pro tentokrát, opustili. Už teď víme, že jsme ho neopouštěli naposledy. Cestou zpět na pevninskou Evropu jsme strávili ještě úžasný týden na Faerských ostrovech.

Jen si pamatujte: „Cestování není jen o poznávání krásných míst, ale také o překonávání překážek a o tom, že se může kdykoliv a cokoliv pokazit. A když už se něco pokazí, tak to umět vyřešit a jít dál..“

Práce ve skleníkách Hveravellir

Michal se na Island velmi brzy vrátil, dostal nabídku pracovat v termálních sklenících na farmě Hveravellir v zimě 2017. Na ostrově strávil necelé dva měsíce v zimě. Oba jsme se pak na farmu vrátili v roce 2019 na celou letní sezónu.

Je zde celkem 12 skleníků a pěstují se zde převážně rajčata. Ale také okurky a přes léto i papriky. Pracovní doba je standardních 8 hodin denně od pondělí do pátku. No a co se týče práce, tak jsme zde dělali prakticky vše, co se zde vůbec dělá. Od sázení semínek, vysazování a vyklízení celých skleníků, sběr, balení, protrhávání listů, namotávání na provázky, atd. Vyzkoušeli jsme si zde úplně celý proces zdejší produkce a vydělali nějaké peníze, zase na další cesty.
Fotogalerie
VideoČestné uznání poroty na festivalu Tour-film 2017 v Karlových Varech


MapaStáhnout body ve formátu KMZ