FilipínyDo jihovýchodní Asie jsme se chtěli podívat, nebyla to sice naše priorita, ale chtěli jsme vidět tu odišnost, tu skromnost lidí, to jejich štěstí. Myslíme si, že Filipíny byly rozhodně dobrá volba.

Na Tonze jsme potkali Míšu s Ondrou, kteří nám vyprávěli právě o Filipínách a jejich plavání s velrybími žraloky na ostrově Cebu. To nás moc zaujalo, proto když jsme se v lednu 2019 rozhodovali kudy poletíme ze Zélandu, volba padla právě na Filipíny.

Luzon

Doletěli jsme do Manily, hlavního města Filipín. Slyšeli jsme o něm hodně, spoustu feťáků, 24/7 dopravní zácpy a celkově nás města neberou. Když jsme doletěli vzali jsme si taxi, které nás odvezlo na autobusové nádraží odkud nám jel autobus do Banaue na sever největšího filipínského ostrova Luzon. Cesta skrz Manilu byla fakt děsivá a pověsti, které jsme slyšely byly pravda, všude samá zácpa a divný lidi, byli jsme rádi, že jsme vypadli.

Na severu jsme viděli krásná rýžová políčka, které bývají považovány za osmý div světa, no a ceny jídel se pohybovali kolem 130 Kč za večeři pro oba dva i s pivem a strašně hodný lidi. Další zastávkou na tomto ostrově byla Sagada, která je známá pro své zavěšené rakve na skále. Navštívili jsme také jeskyni, přes kterou nás protáhl jeden z místních průvodců.

Palawan

Poté jsme přeleteli na ostrov Palawan, kde se nacházejí slavné útesy El Nido, což je asi největší turistická atrakce na Filipínách a právě z tohoto důvodu jsme je vynechali. Místo toho jsme strávili pár dnů v poklidném Port Bartonu, kde si užili báječné šnorchlování na korálových útesech. Samozřejmě jsme nemohli vynechat jeden ze sedmi přírodních divů světa a to slavonou Podzemní řeku. Čekání, až na nás příjde řada, jsme si skrátili plavbou v mangrovovém pralese.

Bohol a Cebu

Čekal nás další ostrov, konkrétně Bohol. Měli jsme úžasné ubytování přímo u řeky v městečku Loboc. Za nás byl tento ostrov top! Půjčili jsme si skůtr, navštívili Čokoládové hory, projeli se na Zip lajně, viděli Nártouna filipínského, atd. Tento ostrov jsme si velmi užili.

Naše poslední zastávka nás čekala na Cebu, konkrétně v lokalitě nazývané Oslob. Zde je totiž to místo, kde si můžete zaplavat s největšími žraloky na světě. A přesně to jsme také udělali. Pravdou je že s velrybami na Tonze se to srovnat nedalo. Filipínský tzážitek byl více jako návštěva zologické zahrady, než jako úžasné dobrodružství. No a pak už nás čekal jen dlouhý let domů.

Filipíny jsme naprosto gigantickou zemí. Spoustu času jsme strávili nekonečnými přejezdy mezi letišti a ostrovy. Vnitrostátní lety naštěstí fungují velmi dobře. Letenky jsme bookovali tak dva dny dopředu a ceny byly pořád velmi nízké. S autobusy už to taková sranda nebyla. Existuje zde celá ředa různých společností, v kterých se skoro nikdo nevyzná, kam která jezdí, jak často a podobně. Častokrát na internetu ani nenajdete zmínku, jestli daná společnost ještě existuje. No ale nakonec jsme se všude dostali.
Mimo taxiků jsme využívali obdobu Uberu, která se zde jmenuje GrabCar a funguje velmi dobře.
Fotogalerie
Video
MapaStáhnout body ve formátu KMZ