Faerské ostrovyFaerské ostrovy jsme navštívili v říjnu roku 2016. A musíme říct, že tento neznámý kout severního Atlantiku nás naprosto dostal. Na Faery se dostanete buď vlastním autem, cestou na/z Island(u) nebo klasicky letadlem. Letecky je to samo levnější, ale s vlastním autem můžete být svobodnější, stejně jako všude.

My jsme zvolili tu dražší variantu a udělali jsme si, na těchto parádních ostrovech, týdenní zastávku při cestě z Islandu.

Faerské ostrovy, faersky: Føroyar, dánsky: Færøerne a česky: Ovčí ostrovy. Což, pokud se vydáte na toto souostroví, poznáte, že je to víc než přesný název, ovcí zde žije víc jak 80 tisíc, přitom lidí jen okolo 50 tisíc. Faery mají svojí vládu a vlajku, ale jsou autonomní oblastí Dánska a stejně jako Island nepatří do evropské unie.

Před odjezdem z Islandu jsme do Gazíka brali plnou nádrž, báli jsme se, že na Faerech bude palivo ještě dražší, logicky, že jo.. Ale opak je pravdou, sice dodneška nechápeme jak je to možný, asi nějaké vládní dotace, ale nafta na Faerech vyšla (v roce 2016) na cca 25 kč/litr, oproti tomu na Islandu na nějakých 40 kč/litr, poměrně rozdíl, což? Tak si to radši zkontrolujte, než tam pojedete ať nedopadnete jako my 😉

Ovčí ostrovy nás přivítaly velmi „milým“ počasím, kdy se každých patnáct minut vystřídalo slunce, déšť, kroupy a do toho stále foukal silný vítr. Těch pět minut kdy svítilo sluníčko, jsme vyskákali z auta, udělali pár fotek a pak zas naskákali do auta a čekali až znovu vykoukne.

Tahle země je nádherná, zase úplně jiná než Island, mnohem víc divoká a hlavně, zatím, bez lidí. My tam byli začátkem podzimu a skoro jsme o žádné další turisty nezavadili. Celkově nám přišlo, že na turisty tam nejsou moc připravený, v tu dobu, tam nebyly ani žádný kempy otevřený a to jsou na celým souostroví jen asi čtyři kempy. Naši kamárádi, Dája s Radkem, Faery navštívili na podzim 2018 a říkali, že dva kempy otevřený byly. Že by se začal turismus trochu víc rozmáhat?

Za našeho pobytu jsme navštívili ostrovy Vágar, Streyomoy, Eysturoy, Kunoy a Vidoy. Na další jsme se ať už z hlediska finančního nebo časového nedostali, aspoň tam budem muset ještě jednou. Co se týče nocování, tak v našem autě jsme měli vše, co bylo potřeba. Většinou jsme spali zaparkovaní někde na parkovišti vedle silnice, nebo třeba i přímo ve vesnici. Žádný problém to nebyl.

Na Faerech funguje autobusová doprava nebo i doprava vrtulníkem, která je velmi levná, lidé jí tam používají běžně, protože na některá místa by se vůbec nedalo dostat. Na příklad na ostrov Mykines Vás může vzít vrtulník a vy si tam můžete dát trek k majáku a zpět. Nám se tohle bohužel nepoštěstilo.

Fotogalerie
Video
MapaStáhnout body ve formátu KMZ